Tänavad pole ohutud, näitavad andmed ja Rakendusliku Antropoloogia Keskuse uuring

Kellel on tänaval suurem õigus turvaliselt sõita, kas 30 eurose tõukerattaga 8-aastasel lapsel või 30 000 eurose autoga täiskasvanud mehel, kellele on eesti kliima liiga külm rattasõiduks? Vastus: kõigil on õigus ohutult avalikus ruumis liigelda. Aga reaalsus? 

Tallinnas hukkus mullu liikluses üheksa inimest. Autojuhid sõitsid 134 jalakäijat vigaseks. Tallinna tänavad on lastele turvalised seni, kuni nad toas või autos püsivad. Nii saame lugeda põhjalikust riigi tellitud “Laste ligipääsetavuse uuringust”. Inimkesksetele lahendustele keskenduva Rakendusliku Antropoloogia Keskuse valminud töö peasõnum on: Tallinn ei ole ega tundu lastele endile turvaline.

Autosõit on arusaadav ja loomulik lapsevanema reaktsioon linnavalitsuse loodud autostunud linnale: kuidas sellises linnas siis liikuma peaks? Turvalisi võimalusi rattaga sõita pole.

Helsingi, Oulu ja Oslo on saavutanud nullvisiooni: kus aastas ei hukku liikluses mitte kedagi. Nullvisioon ehk ei ühtegi liiklussurma on paljudel linnadel ka selge eesmärk ja esimus. Tallinn on sellest keeldunud, isegi oma Tallinn 2035 strateegias.